Jak Zmienić Zachowanie Kogoś Bliskiego?

 

 

Ludzie często pytają mnie: co mam zrobić żeby ktoś bliski się zmienił? Jak zmusić kogoś do zmiany? Jak sprawić, żeby zachowywał się inaczej. Wiele osób cierpi w relacjach, z rodzicami, z małżonkami, z rodzeństwem.

Dla mnie to bardzo osobisty temat, ponieważ sama byłam przez długi czas w sytuacji, w której chciałam, żeby ktoś mi bliski się zmienił.

Walczyłam z czyimś uzależnieniem, wydawało mi się, że mam wpływ na czyjeś decyzje. Próbowałam rozmów, próśb i gróźb. Najgorsze było to, że nie tylko wydawało mi się, że mam wpływ na to czy ktoś postanowi się zmienić, ale czułam się też odpowiedzialna za czyjeś zachowanie, zadręczałam się rozpamiętywaniem naszych rozmów i zastanawianiem się czy może powiedziałam albo zrobiłam coś co stało się zawleczką dla uzależnienia.

A prawda jest taka, że nie możemy nikogo zmienić, nie możemy nikogo zmusić do zmiany.

Nawet jeśli czyjeś zachowanie, pod presją się zmodyfikuje, to nie będzie to trwała zmiana. Ta zawsze musi wypływać z wnętrza, zawsze musi być wyrazem czyjejś decyzji.
Prawda jest taka, że zmienić możemy tylko siebie. Naprawdę wiele czasu mi zajęło pogodzenie się z tym faktem, wiele godzin przegadanych z żonami, matkami osób uzależnionych.

Jest jednak dobra wiadomość -  kiedy Ty się zmieniasz, wpływa to na całe Twoje otoczenie. Kiedy w sytuacjach konfliktowych zmienisz swoje reakcje, przestaniesz pasować do czyjegoś znanego schematu, przestajesz być pasującym puzzlem, przesuwasz się, i Twoi bliscy też muszą się przesunąć, by znów pasować do Ciebie.

Możesz zmienić tylko siebie, ale dzięki temu inni – pod Twoim wpływem – również mają szansę się zmienić.